Budżet Obywatelski w Poczesnej

Dziś w Sekretariacie Rady Gminy Poczesna złożyliśmy projekt uchwały w sprawie uruchomienia w naszej gminie Budżetu Obywatelskiego.

Budżet Obywatelski to wydzielona w ramach budżetu kwota, którą w ramach zgłoszonych przez mieszkańców projektów dzielona po przeprowadzonym głosowaniu. Pozwala Mieszkańcom zgłaszać pomysły dla nich ważne i motywuje do przekonywania jak największej ilości uczestników głosowania do swoich pomysłów.

– Podobnie jak w innych gminach czas wdrożyć w Poczesnej Budżet Obywatelski – mówi Robert Chądzyński – jeden z pomysłodawców projektu uchwały . Z powodzeniem Budżet Obywatelski funkcjonuje od wielu lat w Częstochowie czy Blachowni.


– Poczesna jest jedną z najbogatszych gmin w naszym powiecie. Mamy największe dochody gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Teraz czas aby w dysponowanie tymi pieniądzmi włączyli się również mieszkańcy – mówi Mateusz Kołodziej – Radny Gminy Poczesna. Każdy z nas nie tylko Radni powinni móc wskazywać ważne dla nas mieszkańców przedsięwzięcia i wspólnie wypracowywać które z pomysłów zasługują na realizację w pierwszej kolejności.


– Budżet Obywatelski od lat sprawdza się w wielu miastach i gminach naszego regionu – mówi Mariusz Marciński – jeden z pomysłodawców. Nie ma lepszego sposobu na zaangażowanie mieszkańców w decydowanie o naszej wspólnej przyszłości jak zaangażowanie ich w tworzenie projektów i przekonywanie do nich innych interesariuszy. Tak buduje się społeczeństwo obywatelskie.

Pomysłodawcami wdrożenia w Poczesnej Budżetu Obywatelskiego są Stowarzyszenie w Gminie Poczesna, społecznicy skupieni wokół Mariusza Marcińskiego oraz radni Klubu Przyjazna Gmina.

Zgodnie ze Statutem Gminy (art. 56), aby złożyć projekt uchwały pomysłodawcą może m.in. być organizacja społeczna lub radny gminy. Uprawnienia do złożenia projektu uchwały ma również grupa co najmniej 200 mieszkańców. W związku z tym aby wśród mieszkańców rozpropagować idee budżetu obywatelskiego rozpoczynamy zbieranie podpisów pod projektem.

więcej informacji o Budżecie Obywatelskim